صنایع دستی

صنایع دستی به مجموعه ای از هنرها و صنایع اطلاق می شود که تمام یا قسمت اساسی از مراحل تولید و ساخت آن به کمک دست باشد. صنایع دستی هر منطقه برگرفته از فرهنگ، تاریخ، ذوق و هنر انسانهای آن منطقه است. صنایع دستی ایرانی نیز بازگو کننده ی هویت و ذوق و هنر ایرانیان در طول تاریخ است. هنری که جلوه گر میراث ایران در طول تمدن چندهزار ساله اش است.

صنایع دستی یکی از بهترین وسایل برای معرفی فرهنگ و تجربیات هر منطقه به مردم مناطق دیگر است. همچنین صنایع دستی باعث توسعه و رونق اقتصاد گردشگری و فرهنگی آن کشور یا منطقه میشود. ایران یکی از کشورهایی است که هر نقطه از آن هنر و صنایع دستی خاص خود را دارد.

خرید صنایع دستی

منشا ساخت صنایع دستی به زمانی بر می گردد که افراد برای تامین نیازهای خود از جمله وسایل شکار ، وسایل کشاورزی ، دامداری و وسایلی دفاعی مجبور به ساخت وسایل مورد نیاز خود می شدند . امروزه معمولا افراد از وسایل و صنایع دستی برای تزیینات منزل خود استفاده می کنند و خرید محصولات صنایع دستی بیشتر از کاربردی بودن جنبه ی تزئینی پیدا کرده است.

ویژگی های صنایع دستی

صنایع دستی به لحاظ قانونی و براساس معیارهای جهانی از یک سری ویژگی ها برخوردار می باشند که به شرح زیر می باشند :

  • استفاده بیشتر از ابزارهای طبیعی و ساده در ساخت وسایل
  • متفاوت و متنوع بودن وسایل ساخته شده
  • بیان کردن فرهنگ ، اعتقاد و باورهای سنتی یک قوم یا کشور
  • توسعه و رونق دادن اقتصاد گردشگری و فرهنگی هر منطقه
  • عدم نیاز به سرمایه های زیاد
  • وسیله ای برای معرفی فرهنگ و تجربیات یک منطقه به مردم مناطق دیگر
  • صنایع دستی سبب ایجاد زمینه های شغلی و کاری زیادی بدون نیاز به هیچگونه مدرک دانشگاهی می گردد

فروش انواع صنایع دستی ایرانی

فروش صنایع دستی شهرهای مختلف ایران از قبیل فیروزه کوبی، میناکاری، خاتم کاری، مس و پرداز، مس و خاتم، قلم زنی، انواع ترمه، پارچه قلمکار، گلیم، محصولات مسی، محصولات سفالی، محصولات چرمی، انواع ساعت، تابلو و … در بسته بندی های خلاق و کاربردی باعث رونق این هنر ایرانی به عنوان هدیه تبلیغاتی شده است.

وجود بسته بندی نفیس و در خورِ هنر ایرانی، صنایع دستی را به عنوان هدیه ای خاص و ماندگار تبدیل کرده است و امروزه صنایع دستی ایرانی به عنوان بهترین هدیه تبلیغاتی و سازمانی شناخته میشود چرا که علاوه بر رونق تولید ملی و حمایت از کالای ایرانی، نقش بسزایی در آشنایی همگان با هنر صنایع دستی ایران دارد.

صنایع دستی بهترین هدیه تبلیغاتی

اگر دنبال هدیه تبلیغاتی خاص و مناسب هستید، اگر در فکر هدیه مناسب و ماندگار برای کارمندان، مدیران و دوستانتان هستید، حتما به انتخاب صنایع دستی فکر کنید. صنایع دستی کالای تماما ایرانی است که با هنر ایرانی عجین شده است. پیشنهاد میکنیم قبل از انتخاب حتما نوشته های بخش وبلاگ سایت اریسا را مطالعه نمایید.

قیمت صنایع دستی

به دلیل نوسانات قیمتی، قیمت محصولات در سایت نیامده است. برای اطلاع از قیمت ها با اریسا تماس بگیرید. همچنین در نظر داشته باشید که محصولات بر اساس بازه ی قیمتی دسته بندی شده اند. محصولات برنزی شامل محصولات تا 150 هزار تومان، دسته بندی نقره ای شامل محصولات در بازه ی قیمتی 150 تا 400 هزار تومان، دسته بندی طلایی شامل محصولات بین 400 تا 800 هزار تومان، محصولات دسته ی مروارید شامل محصولاتی با قیمتی بین 800 تا یک و نیم میلیون تومان و دسته ی الماس نیز شامل محصولات با قیمت بیشتر از یک و نیم میلیون تومان میشوند. اگر بودجه ی مشخصی برای انتخاب هدیه تبلیغاتی یا هدیه سازمانی خود در نظر گرفته اید، جهت کاهش زمان خود پیشنهاد میکنیم که از محصولات دسته بندی مناسب بودجه ی خود دیدن فرمایید.


اریسا پویشی است جهت ترویج فرهنگ استفاده از صنایع دستی ایرانی و اجتناب از هدیه دادن کالاهای خارجی.

با ما در این مسیر همراه باشید.

جایگاه صنایع دستی در توسعه اقتصادی 

1. سهولت ایجاد مراکز تولید؛
2. بی نیازی به سرمایه های کلان؛
3. اشتغال زا بودن این «هنر – صنعت»؛
4. وجود ارزش افزوده بالا؛
5. جنبه های کاربردی و تزئینی؛
6. داشتن زمینه ای مناسب برای جلب جهانگرد و صادرات؛

صنایع دستی اصفهان

در سازمان جهانی یونسکو 600 نوع صنایع‌دستی ثبت‌شده است که از بین آن‌ها 450 صنعت متعلق به ایران است یعنی بیش از نیمی از صنایع دستی های ثبت شده در یونسکو متعلق به ایران است. جالب است که از این بین 287 صنعت متعلق به اصفهان است یعنی تقریبا یک سوم آن. در حوزه صنایع دستی، هنرمندان اصفهانی در رتبه اول جهان قرار دارند. استان اصفهان یکی از بزرگترین مراکز تولید انواع مختلف صنایع دستی ایران محسوب می شود. صنایع دستی این استان همچون خاتم کاری، میناکاری، منبت، قلم زنی روی انواع فلزات شهرت جهانی دارند.

هنرهای دستی اصفهان طی قرن‌های بسیاری به‌ عنوان نماینده قوم‌های ایرانی بوده است و هنرهایی همچون خاتم‌کاری، فیروزه کاری، نقره سازی، کاشی سازی، پولک‌دوزی، قلمکاری از هنرهای زیبای دست مردمان این منطقه است. در بعضی موارد هنرمندان اصفهانی چندین هنر اصیل را با هم ترکیب می‌کند و اثر جدیدی را خلق میکند که زیبایی بی‌نظیرش هر بیننده هنردوستی را محو خود میکند. مثل ترکیب خاتم‌کاری با میناکاری و نقره. یا ترکیب خاتم کاری با معرق که هنر خاتم معرق را شکل میدهد. یا انجام کارهای خاتم کاری بر روی ظروف مسی که از محصولات تولیدی تحت عنوان مس و خاتم یاد میشود.

اصفهان از طرف شورای جهانی صنایع دستی به عنوان شهر خلاق صنایع‌دستی جهان شناخته‌شده است.