برای انتخاب هدیه تبلیغاتی مناسب این نکته ها را رعایت کنید

زمان مطالعه: 6 دقیقه
راهنمای انتخاب هدیه تبلیغاتی
در این مقاله میخوانید

چرا هدایای تبلیغاتی انقدر مهم است؟

هدایای تبلیغاتی کالا هایی هستند که به وسیله ی یک شرکت و یا شخص به سه گروه مشتری ها، کارمندان و تامین‌کنندگان اهدا می‌شود، این هدایا به طور معمول شامل لوگو یا شعار مارک اهداکننده هستند و اکثرا در نمایشگاه‌ها، کنفرانس‌ها، در دیدار با مشتریان بالقوه، عید ها و در زمان ترفیع یا افزایش رتبه‌ی کارمندان سازمان به آنان اهدا می‌شوند.

 

هدیه ی سازمانی چیست؟

هدایای سازمانی، عبارت هستند از هدایایی که سازمان ها به مشتریان و یا کارکنان خود می دهند و اصلی ترین هدف از این اقدام استحکام بخشی به رابطه ی تجاری و افزایش راندمان کاری بین آن ها است. البته راه های زیادی برای نشان دادن اهمیتی که برای مشتریان و شرکای تجاری خود  قائلیم وجود دارند. ولی راهی که اکثرا همه ی مردم به خصوص مدیران سازمان ها از آن غافل می شوند، هدیه دادن است. هدیه ای که مفهوم خاصی برای آنان در پی خواهد داشت.

 

چرا سازمان ها و شرکت ها به یکدیگر هدایای تبلیغاتی می دهند؟

دلایل برای ارائه ی هدایای تبلیغاتی می تواند کاملا متفاوت باشد، برای مثال تشکر از یکی از مشتریان وفادار و ثابت و یا قدردانی از کارکنانی که بیشتر از تایم معین شده و بالاتر از حد وظایف خود برای شما وقت گذاشته اند و ساعات بیشتری کار کرده اند. ولی سببی که تقریبا می توان گفت که اغلب شرکت ها و سازمان ها به همان منظور به هدیه و کادو دادن روی می آورند، تحکیم رابطه ی تجاری است. بعضی از دلایل در ذیل معرفی می شوند:

 • هدیه دادن می تواند پلی برای به وجود آوردن رابطه ای نزدیک تر و صمیمی تر باشد.
 • اگر هدایای تبلیغاتی شخصی سازی شوند مارک شما تقویت خواهد شد.
 • در ارتباط بودن با مشتری، روابط کاری شما را سر پا نگه می دارد.
 • هدایای تبلیغاتی اهدا کردن، شما را از رقبا متمایز خواهد کرد.
 • ارسال هدایای تبلیغاتی می تواند سرنخ‌هایی برای بازاریابی تولید کند.

 

هدایای تبلیغاتی ویژه شرکت ها

هدایای سازمانی دادن می تواند پلی برای به وجود آوردن رابطه ای نزدیک تر و صمیمی تر باشد. اهدای هدایای تبلیغاتی می تواند فاصله ی بین شما و مشتریان یا شرکای تجاری تان را از میان بردارد، بدون در نظر گرفتن موقعیت جغرافیایی، حتی اگر در دو قاره ی مختلف زندگی کنید. علاوه بر ارسال هدایای تبلیغاتی به  مشتریان، کارکنان پایه ای ترین سرمایه‌ی یک تجارت یا سازمان هستند، بدین سبب ارسال هدایای تبلیغاتی  برای مناسبت‌های متفاوت می‌تواند قدردانی و تشکر شما را به آن‌ها انتقال دهد.

اگر هدایای سازمانی شخصی سازی شوند مارک شما تقویت خواهد شد.

اگر برندتان برایتان ارزشمند است، به افرادی که شما و سیستم شما را برای تجارت برگزیده اند، نشان دهید که مارک شما به این رابطه ی به وجود آمده و تفکر مشترک ما بینتان اهمیت به خصوصی قائل است. شرکت هایی که هدایای تبلیغاتی می فروشند، معمولا این قابلیت را ممکن می سازند که هدایای تبلیغاتی شما خصوصی سازی شده و با لوگو و شعار خودتان ارائه شوند. آگاهی از مارک به میزان شناخت مشتری ها از مارک اشاره می کند. در حقیقت، با بالا بردن اطلاعات مشتریان از برند، آنان قادر خواهند بود مارک را تحت شرایط متنوع تشخیص داده و آن را به یاد داشته باشند.

 

هدف از بالا بردن آگاهی برند این است که با روش های متفاوت، توجه مخاطبان مد نظر خود را به مارک و محصول جلب کنید تا در تصمیم آن ها به خرید تاثیر مثبتی  بگذاریم. قطعا اهدای هدایای تبلیغاتی یکی از موثر ترین راه ها برای بالا بردن آگاهی از مارک است. هر مارکی در اذهان مخاطبان خود تصویر ویژه ای دارد که این تصویر اساسی‌ترین نقش را در تصمیم به خرید مخاطب ایفا می‌کند. این تصویر با گذشت زمان و رفتارهای متنوع مارک در اذهان مشتریان به وجود می اید. هر چقدر مخاطبان تصویر جذاب تر و مثبت‌تری نسبت به یک مارک در ذهن خود ساخته باشند، محصولات آن مارک را به سایر مارک های مشابه ترجیح خواهند داد. ارسال هدایای تبلیغاتی مارک شما را در اذهان مخاطبانتان تثبیت خواهد کرد.

در ارتباط بودن با مشتری، روابط کاری شما را سر پا نگه می دارد.

در بازاریابی مفهومی تعریف شده است که با نام ”کمپین قطره ای” شناخته شده است. منظور از آن، ذره ذره و کم کم در ارتباط با مخاطب یا مشتری بودن است. هنگامی که هدیه ی تبلیغاتی شما در زمانی مناسب به دست مخاطب مورد نظر می رسد دروازه های نوینی از رابطه به روی او و شما گشوده می شوند و وی به احتمال بسیار زیادی به دنبال آن خواهد بود تا مذاکرات تجاری و شغلی اش را با شما گسترش دهد تا به این ترتیب جوابی مناسب و درخور برای کادوی شما ارائه داده باشد. مصرف کننده و یا مشتری به صورت کلی تر، ترجیح می‌دهد خریدهای آینده‌ی خود را نیز از همان مارکی که اکنون استفاده می کند انجام دهد،‌ و استفاده از برند فعلی با دوام و ادامه دار خواهد بود.

هدایای تبلیغاتی اهدا کردن، شما را از رقبا متمایز خواهد کرد.

قطعا شما تنها سازمانی نیستید که مشتریان شما با آن ها در ارتباطند؛ ولی این امکان را دارید که تنها شرکتی باشید که هدایای تبلیغاتی خاص در زمانی خاص برای آنان می فرستد. در جهان رقابتی کنونی بالا بردن فروش کار بسیار دشواری است، به همین سبب، مارک های مختلف از انواع مختلف روش ها بدین منظور بهره می برند. ارسال هدایای تبلیغاتی از نتیجه‌بخش‌ترین و موثر ترین روش ها به منظور بالا بردن فروش است.

ارسال هدیه تبلیغاتی می تواند سرنخ‌هایی برای بازاریابی تولید کند

منظور از سرنخ‌هایی برای بازاریابی در حقیقت مخاطبانی هستند که پتانسیل تبدیل شدن به مشتری را دارا بوده و در واقع بالقوه هستند. پس با ارسال هدایای تبلیغاتی مارک ها می‌توانند تعداد این افراد بالقوه را بیشتر کنند.

 

چه رسومی باید در اهدای هدیه ی تبلیغاتی مورد توجه باشند؟

ارسال هدیه همیشه همراه با رسم های به خصوصی بوده است. در مواجهه با هر مناسبت ویژه و هر مخاطب خاص، شرایط به خصوصی برای اهدای هدایای تبلیغاتی باید در نظر گرفته شود:

 • گزینش هدایای تبلیغاتی
 • انتخاب نحوه ی ارسال و تحویل
 • زمان مناسب تحویل کادو

 

نکاتی که در انتخاب هدیه تبلیغاتی باید در نظر بگیرید:

 • پیش از آن که به تهیه ی هدایای تبلیغاتی فکر کنید، ابتدا اطمینان حاصل کنید که سازمان یا شخص مورد نظر، شرایط و یا اخلاق نامه ی به خصوصی دارد و یا نه.
 • در اهدای هدایای تبلیغاتی به سازمان های مالی متعدد موجود، مثل ادارات مالیاتی و شرکت های بیمه باید تمام ضوابط آن ها را در نظر داشته باشید.
 • وقتی که در یک مناقصه حضور دارید، به هیچ عنوان به اهدای هدایای تبلیغاتی فکر نکنید، زیرا بدترین تایم ممکن دقیقا همین زمان است، حتی اگر درشرایط تعطیلات باشد.
 • هدایای تبلیغاتی بسیار سخاوت مندانه و لاکچری، مثل خودرو و یا یک سفر ویژه، همیشه مورد سوء ظن قرار دارند پس  باید در تهیه ی آن ها بسیار با احتیاط عمل شود، چون بعضی از قوانین مالی و مالیاتی اجازه ی اهدا و حتی دریافت این نوع هدایای تبلیغاتی را به بعضی شرکت ها و سازمان ها نمی دهد.
 • حتی اگر قانونی در منع این نوع کادو ها نباشد مواظب باشید تا هدایای تبلیغاتی که برمی گزینید، تاثیر عکسی در مخاطب شما به جای نگذارد. برای دستیابی به این هدف بایستی سطح فرهنگ و آداب و رسوم مخاطب خود را بررسی کرده و مورد توجه قرار دهید؛ به خصوص اگر مخاطب تان از کشوری دیگر با فرهنگی متفاوت از شما است.

 

حتما بخوانید: برای سازمان خود چه هدیه تبلیغاتی انتخاب کنیم

 

بهترین زمان برای دادن هدیه تبلیغاتی

بهترین زمان برای اهدای هدایای تبلیغاتی در تعطیلات است، برای مثال تعطیلات سال نو. ولی مناسبت هایی از قبیل تولد، سالگرد شروع همکاری بینتان و … نیز موقعیت های مناسبی هستند؛ هدیه دادن در این زمان ها قطعا حس به مراتب مثبت تری در مخاطبتان به وجود خواهد آورد.

بهترین انتخاب برای هدیه تبلیغاتی چیست؟

شما برای هدیه دادن انتخاب های متنوعی دارید. بسته به بیزینس و مشتریانتان میتوانید بهترین انتخاب را داشته باشید. ما در این نوشته صنایع دستی را به عنوان یک انتخاب برایتان معرفی میکنیم. صنايع دستي می توانند از جمله بهترین انتخاب ها در اهدای هدایای تبلیغاتی باشند، که هم مي توانند، به طور کارگاهي تولید شوند و هم نحوه ی تولید خانگي داشته باشند، همانند صنعت های کوچک، قابليت قرارگیری در شهرها و حتی روستای کوچک را دارند، بدون نياز به هیچ گونه فناوري ها و تکنولوژی های پيشرفته، اغلب به تخصص هاي بومي و سنتي اتکا دارند و بخش بزرگی از مواد اوليه ی مورد مصرف آن ها، در داخل کشور تهيه مي شوند. علاوه بر اين، صنايع دستي هر دو ويژگي منحصر به فرد مصرفي بودن و هنري بودن را به طور هم زمان دارند و نشانی است از استعداد، ذوق، تفکر و فرهنگ توليد کننده. به همین دلیل آن را در مجموع يک هنر-صنعت نام می نهند. یکی از اصول اصلی در مبحث روانشناسی، اصل تقابل نام دارد، بر اساس این قانون، افراد همان‌ گونه با شما رفتار خواهند کرد که شما با آن‌ها رفتار متقابل دارید. از این رو اگر شما به نحوی منفعتی  به آن‌ها برسانید برای جبران آن سود دست به کار خواهند شد. به همین جهت است که استفاده از هدایای تبلیغاتی معمولا مورد استقبال قرار می‌گیرند. مردم معمولا از دریافت هر نوع کادو حتی هدیه ی تبلیغاتی لذت می‌برند و تحت چنین شرایطی به سبب هیجانات انسانی ارزش هدیه را بیش از مقدار واقعی آن متوجه می شوند.

دیدگاهی در مورد “برای انتخاب هدیه تبلیغاتی مناسب این نکته ها را رعایت کنید

 1. ای فری گفت:

  عالی بود مطالب خوب و ارزنده ای دارید

  1. اریسا گفت:

   ممنون 🙂

 2. رادمهر بیات گفت:

  سلام، ممنون از مقاله عالیتون بسیار کامل بود،
  من یه خبر توی مجله اقتصاد آفرین خونده بودم میگفت این کادوها رو میشه توی نمایشگاه ها هم استفاده کرد، ولی به نظرتون هزینه ش خیلی زیاد نمیشه؟ ما برای الکامپ آینده میخواهیم به بازدیدکننده هامون یادگاری بدیم و نظر مدیریت روی این هدایای تبلیغاتیه ولی بخش مالی سرسختانه مخالفه
  ممنون میشم راهنمایی کنید

  1. HADI گفت:

   رادمهر عزیز، شما میتوانید با گروه بندی بازدیدکنندگان غرفه ی خود، برای هر گروه هدیه ی جداگانه ای در نظر بگیرید و از این طریق، بودجه ی هدیه تبلیغاتی نمایشگاهی خودتون رو کنترل کنید. پیشنهاد میکنیم هدایای مختلف مناسب نمایشگاه رو از صفحه ی گیفت نمایشگاهی انتخاب کنید و برای مشاوره ی تخصصی، با شماره های 52906-021 یا 09395005001 تماس بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

محصولات پیشنهادی برای شما

مطالب مرتبط
هدیه عید نوروز برای پدر و مادر
برای پدر و مادر برای عید نوروز چه هدیه ای بخریم؟
هدیه عید نوروز برای دختران نوجوان
هدیه عید نوروز برای دختران نوجوان چی بخریم؟ (۲۰ ایده خرید کادوی عید برای دختر خانم ها)
هدیه عید نوروز برای پدربزرگ و مادربزرگ
۸ هدیه نوروزی پیشنهادی برای پدر و بزرگ و مادر بزرگ
پک آجیل نوروزی ارزان
پک های آجیل اقتصادی نوروز، پیشنهادی محبوب برای خرید با بودجه کم
خرید پک آجیل سازمانی برای عید نوروز
پاسخ به ۱۰ سوال مهم درباره ی خرید پک آجیل سازمانی عید نوروز
سبد خرید
ورود

هنوز حساب کاربری ندارید؟

فروشگاه
علاقه مندی ها
0 موارد محصول
حساب کاربری من