هنر فیروزه کوبی

به صورت کلی هنر فیروزه کوبی به صنایع دستی اطلاق می شود که قطعات فیروزه به صورت موزاییک بر روی سطوحی چون برنج، طلا، مس و … در کنار یکدیگر قرار گرفته اند.

فیروزه کوبی با توجه به اینکه هنر بسیار زیبایی است و کمتر شخصی وجود دارد که در یک فروشگاه صنایع دستی محو ظروف فیروزه کوب نشده باشد، اما به نسبت سایر هنرهای دستی چون میناکاری و خاتم کاری دارای سابقه طولانی نمی باشد. بسیاری از افراد پیدایش آن را از مشهد دانسته اند که کم کم به استان های دیگر چون شیراز و اصفهان گسترش یافته است.

صنایع دستی فیروزه کوب به عنوان هدیه تبلیغاتی

فیروزه کوبی به عنوان هدیه تبلیغاتی:

از هنر فیروزه کوبی به صورت گسترده به عنوان هدیه تبلیغاتی استفاده می شود. این هدیه تبلیغاتی می تواند به صورت سازمانی و یا در روابط دیپلماتیک ارائه گردد. با توجه به اینکه امکان استفاده از این هنر بر روی ظروفی همچون آجیل خوری، گزخوری و یا وسایل تزئینی مانند ساعت، گلدان و .. وجود دارد، گزینه های پیش رو برای انتخاب یک هدیه تبلیغاتی مناسب با هر مخاطبی وجود دارد. همچنین می توان از این هدیه تبلیغاتی به صورت گسترده برای نشان دادن فرهنگ و تمدن ایران استفاده نمود.

خرید فیروزه کوبی

امروزه با رواج خرید های اینترنتی برای تهیه این صنایع دستی به عنوان هدیه تبلیغاتی می توان آنها را به صورت اینترنتی نیز سفارش داد. همچنین با توجه به اینکه می توان از فیروزه کوبی بر روی اکثر سطوح استفاده کرد، لذا شما این امکان را دارید تا برای هدیه تبلیغاتی خود نوع ظرف و یا شی را انتخاب نمایید تا فیروزه کوبی بر روی آن انجام شود.

در ادامه محصولات فیروزه کوب اریسا را مشاهده خواهید کرد.

در مورد فیروزه کوبی بیشتر بدانید

فیروزه کوبی چیست؟

فیروزه کوبی یا فیروزه نشانی هنر استفاده از فیروزه بر روی سطح اشیاست. فیروزه های باطله ناشی از تراش فیروزه توسط استاد هنرمند بر روی سطحی از فلز در کنار هم نشانده میشود و پس از پولیش جلا داده میشوند و یک اثر هنری فوق العاده را خلق میکنند.

فیروزه کوبی در حال حاضر در ایران بسیار محدود است. همین امر موجب شده است تا بسیاری از افراد با این صنایع دستی آشنایی چندانی نداشته باشند.

هنر فیروزه کوبی از کدام شهر آغاز شده است

پیدایش و رواج فیروزه کوبی را به 60 الی 70 سال نسبت می دهند. در آن زمان هنرمند مشهدی به نام یوسف حکیمیان تلاش نمود تا از فیروزه بر روی زیورآلات و اشیای تزئینی استفاده نماید. پس از وی شخصی به نام حاج داداش این صنایع دستی و هنر دست را از مشهد به عنوان تحفه به اصفهان برد. کم کم این هنر رواج یافت و بر روی آبگینه ها، ظروف پذیرایی و مواردی از این قبیل استفاده گردید.

امروزه از این صنایع دستی به عنوان هدیه تبلیغاتی نیز استفاده می شود. زیبایی این صنایع دستی و همچنین هنر دست در کنار یکدیگر منجر به خلق آثار هنری شده است که نشان دهنده تمدن و فرهنگ ایرانیان است.

آشنایی با فیروزه کوبی

سنگ فیروزه:

فیروزه سنگی است که علاوه بر جلوه زیبایی که دارد نشان دهنده خلوص، پاکی و لطافت است. این سنگ در طیف آبی تا سبز وجود دارد.

فیروزه یک کانی کمیاب و ارزشمند با رنگ های طیف فیروزه ای (آبی روشن تا سبز) است که در جواهرسازی و صنایع دستی کاربرد دارد. در جواهر سازی به عنوا نگین انگشتر، گوشواره و گردنبند و در صنایع دستی در فیروزه کوبی به کار میرود. همراه داشتن این سنگ در دین اسلام بسیار توصیه شده است.

نیشابور مهد سنگ های فیروزه جهان

سنگ فیروزه در مناطق زیادی یافت میشود. آمریکا، هند، مصر، و البته ایران. بهترین نوع فیروزه جهان به دلیل امتداد داشتن رگه های فیروزه، فیروزه نیشابوری و هندی است.
در ایران در شهر دامغان استان سمنان و شهر بابک استان کرمان معادن بزرگی از فیروزه وجود دارد که آنها را در تراز با فیروزه نیشابور میدانند.

سنگ فیروزه-فیروزه نیشابور

تاریخچه هنر فیروزه کوبی:

همانگونه که قبلا نیز عنوان شد این هنر از مشهد آغاز شد و کم کم به شهر های دیگر چون اصفهان و شیراز که مهد هنر دوستان است کشیده شد. امروزه این صنایع دستی بیشتر در استان اصفهان تولید می شود. در حال حاضر هنر فیروزه کوبی بر روی زیورآلات، جواهرات و ظروف انجام می شود. البته با توجه به خاص بودن فیروزه در زرگری نیز، فیروزه کوبی بسیار رایج است.

استادان فیروزه کوبی:

از استادان برجسته هنر فیروزه کوبی می توان به اساتیدی چون استاد صدیق پور اشاره نمود.

آموزش فیروزه کوبی:

صنایع دستی فیروزه کوبی در دو مرحله ایجاد می شود. مرحله اول آماده سازی بدنه و مرحله دوم چسباندن فیروزه بر روی سطح کار می باشد.
در گام اول می بایست زیرساخت کار را آماده نمود و در بخش دوم نیز لازم است تا فیروزه را بر روی سطح کار چسباند. در زیر هر یک از این دو بخش به تفصیل توضیح داده می شود:

مرحله اول; آماده سازی زیرساخت

در مرحله آماده سازی ظروف فیروزه کوب، لازم است تا سطح فلز مورد نظر دارای ضخامت یکسان باشد. به این معنا که می بایست توسط استادکار در تمام بخش ها و مخصوصا در قسمت هایی که زاویه وجود دارد، فلز به صورت یکنواخت و بدون تورفتگی و بیرون زدگی باشد. معمولا از فلز های برنج، مس و برنز برای فیروزه کوبی استفاده می نمایند ولیکن می توان از این هنر بر روی سطوح طلا و نقره نیز بهره برد که قیمت آن به نسبت سایر موارد گران تر می باشد.

مرحله اول ساخت فیروزه کوبی-ظروف خام مسی

معمولا در زمان خم فلز باید زیرساخت دارای ضخامت 3 الی 5 سانتی متر می باشد. اگر ظرف کوچک باشد جهت فیروزه کوبی هر اندازه ضخامت فلز پایین کمتر باشد، جلوه زیباتری دارد و به صورت عکس برای اجسام بزرگ پیشنهاد می شود از ضخامت بیشتر استفاده گردد. فیروزه کوبی به دقت بالایی نیاز دارد. به طور مثال در بخش هایی که قرار است فیروزه کوبی انجام شود بین 1 الی 1.5 سانتی متر عمق به فلز می دهند تا پس از چسباندن فلز، کل سطح کار دارای ضخامت یکنواخت گردد. این کار منجر به استحکام بیشتر صنایع دستی مورد نظر می شود. اگر شما قصد دارید از فیروزه کوبی به عنوان هدیه تبلیغاتی استفاده نمایید، ضرورت دقت به این مورد بیشتر نیز می باشد.

مرحله دوم; چسباندن سنگ فیروزه

در مرحله دوم فیروزه کوبی پس از آماده سازی زیر ساخت لازم است تا سنگ های فیروزه ای که از معادن مختلف جمع آوری شده و همگی تراش داده اند بر روی سطح کار چسبانده شوند. برای چسباندن از نوعی لاک استفاده می شود. این لاک از کالفین (یک محلول شیمیایی که قبل تر از صمغ درخت کاج استخراج می شد) تشکیل شده است. باید در نظر داشت که از مقدار مناسب کالفین در لاک باید استفاده کرد. اگر این محلول در فیروزه کوبی زیاد گردد، منجر می شود تا حباب های ریز در سطح چسب ایجاد شوند. آخرین مرحله چسباندن فیروزه بر روی سطح کار است. هر اندازه ظرف کوچکتر باشد، استفاده از سنگ فیروزه کوچکتر موجب جلوه زیباتری می شود.

چسباندن سنگ های فیروزه بر روی ظروف

نکات مهم در ساخت فیروزه کوبی:

یکی از نکات مهمی که در فیروزه کوبی به عنوان یک صنایع دستی مورد توجه است، این مهم می باشد که در گام اول باید دور تا دور کار را به وسیله فیروزه دور گیری نمود و سپس آغاز به فیروزه کوبی کرد. این عمل موجب می شود تا فیروزه ها به صورت منظم در کنار یکدیگر قرار بگیرند. گروهی از هنرمندان سنگ را به صورت مستقیم بر روی لاک گرم فشار می دهند اما اگر مایل هستید تا حباب های زرد بر روی صنایع دستی شما ایجاد نشود می بایست سنگ فیروزه را کمی گرم نموده و سپس بر روی لاک که از قبل حرارت دیده شده است، چسباند.

هر اندازه در فیروزه کوبی دقت بیشتری به خرج داده شود و سنگ های فیروزه در فاصله کمتری از هم قرار داده شوند، این صنایع دستی زیباتر نمایش داده می شود و تیرگی چسب مشاهده نخواهد شد.

آموزش فیروزه کوبی

پس از آنکه یک استاد کار کل فلز را به وسیله فیروزه پوشاند، نوبت به سابیدن فیروزه است. این امر موجب می شود تا سطح بسیار ظریف و یکنواختی ایجاد شود. هر اندازه فیروزه تیره تر باشد، ساییدن آن دشوارتر می باشد. می توان در زمان سابیدن از اسپری آب استفاده نمود تا ذرات خاک را جدا نماید.

آخرین مرحله در کار ترمیم، استفاده از پلی استر بر روی صنایع دستی فیروزه کوبی شده است. استفاده از این روکش موجب می شود تا فیروزه کوبی در مقابل خط و خش و ضربه مقاوم عمل نماید.

نکات نگهداری از صنایع دستی فیروزه کوبی:

سنگ فیروزه که امروزه به عنوان زیور آلات، اشیا تزیینی و حتی هدیه تبلیغاتی استفاده می شود، یک سنگ خاص و زیبا است در زیر مواردی که طول عمر این سنگ را افزایش می دهند عنوان شده است.

یکی از مهمترین عواملی که ممکن است صنایع دستی فیروزه کوبی را دچار خراب شدن نماید، ساییدگی، خط و خش است لذا باید از آن در مقابل افتادن، ضربه و مواردی از این قبیل محافظت نمود. همچنین استفاده از مواد شیمیایی قلیایی می تواند رنگ فیروزه را کدر نماید. همچنین می تواند باعث خرد شدن و شکستگی فیروزه شود. البته مواد شیمیایی اسیدی نیز شرایط مشابهی را می تواند برای فیروزه ایجاد نماید. واکس های خاص برای تمیز نمودن فیروزه وجود دارد که می توانید از فروشگاه هایی که این صنایع دستی را عرضه می دارند، دریافت نمایید.

اگر مایل هستید تا هدیه تبلیغاتی فیروزه کوبی شما همیشه شاداب باشد و تغییر رنگ ندهد، آن را داخل آب قرار ندهید. از قرار دادن ظروف فیروزه کوبی در مقابل حرارت زیاد خودداری نمایید. رطوبت و بخار زیاد می تواند وارد مولکول های فیروزه شود و به مرور آن آن را خرد نماید. چنانچه از مواد شیمیایی برای تمیز نمودن فیروزه استفاده نمودید فورا آن را خشک نمایید و در معرض هوای آزاد قرار دهید.

گروهی افراد برای شاداب شدن رنگ فیروزه آنها را در داخل آب قرار می دهند. این امر می تواند مفید باشد اما پس از آنکه فیروزه از آب خارج شود مجدد به رنگ تیره تبدیل می شود و جلای خود را از دست می دهد. به صورت کلی بهتر است برای شاداب بودن سنگ فیروزه و با صنایع فیروزه کوبی هر چند وقت یکبار با تکه های پارچه چرم و یا پارچه های نرم اقدام به تمیز نمودن آن نمایید.

فیلمی از مراحل ساخت آجیل خوری فیروزه کوبی