مس و پرداز چیست؟

مس و پرداز هنر نقاشی و میناکاری بر روی اجسام و ظروف مسی می باشد. گروهی از افراد این هنر را زیرمجموعه میناکاری می دانند. در واقع میتوان گفت ظروف مس و پرداز از ادغام صنایع دستی مسگری و صنایع دستی میناکاری بوجود آمده است. ابداعی که این روزها طرفداران بسیاری دارد.

میناکاری روی مس

علاقه مندان به صنایع دستی مس و پرداز گاهی اوقات مخصوصا هنگام جستجو در موتورهای جستجو عبارت میناکاری روی مس را جستجو میکنند. میناکاری روی مس،ظروف مس و مینا، مس و پرداز، پرداز روی مس، نقاشی روی مس، نقاشی پرداز روی مس و عبارت هایی از این دست همگی شما را به یک محصول هدایت میکند. محصولات مسی که بر روی سطح آنها نقاشی و میناکاری صورت گرفته است.
استادان این هنر با استفاده از طرح های سنتی، قدیمی و ایرانی چون گل، اسلیمی و مواردی از این قبیل طرح های چشم نواز که نمایانگر فرهنگ اصیل ایرانیست را بر روی ظروف مسی ایجاد می نمایند. معمولا رنگ هایی که در صنایع دستی مس و پرداز استفاده می شود به رنگ های آبی و یا سبز است که به فرهنگ و هنر ایرانی نزدیک تر هستند.

نمایش 12 24 36

در مورد مس و پرداز بیشتر بدانید

مس و پرداز از جمله صنایع دستی می باشد که خالق آن به وسیله رنگ ها یک اثر هنری زیبا بر روی مس خلق می کند. بسیاری از افراد معتقد هستند که مس و پرداز هنر میناکاری بر روی اجسام مسی می باشد. با توجه به زیبایی خیره انگیز محصولات مس پرداز، این هنر طرفداران زیادی دارد و امروزه توسط سازمان ها و ارگانهای مختلف از آن به عنوان هدیه تبلیغاتی استفاده می شود.

درست است که ظروف اصلی در این هنر از جنس مس هستند ولی محصولات مس و پرداز امروزه بیشتر کاربرد تزئینی دارند. بخشی از آثار باستانی که در ایران یافت شده است، قدمت این هنر را به حدود 5000 سال قبل نسبت می دهند.

مراحل آماده سازی زیر ساخت برای طرح صنایع دستی مس و پرداز:

مراحل آماده سازی یک صنایع دستی مس و پرداز را میتوان در 4 مرحله زیر خلاصه کرد:

  • خمکاری زیرساخت و اشیا (ظروف مسی)
  • کشیدن طرح بر روی مس
  • نقاشی و سابیدن
  • روکش

مرحله اول : خم کاری

در مرحله خم کاری تولید یک مس و پرداز، می بایست ظروف و اشیا مسی به اشکال مختلف خم و پردازش شوند. هر اندازه که خم کاری با دقت بیشتر صورت گیرد منجر می شود تا ظرافت ظروف نیز افزایش یابد و نقاشی بر روی آن راحت تر باشد. فلز مس مورد استفاده برای مس و پرداز باید از ضخامت و مقاومت خوبی برخوردار باشد.

مرحله دوم: کشیدن طرح بر روی مس

با توجه به نوع کاربرد صنایع دستی مس و پرداز یا نوع هدیه تبلیغاتی می توان از طرح های مختلف استفاده نمود. معمولا طرح های اسلیمی و گل و بوته دارای هواداران بیشتر می باشد. هر اندازه ظرافت استاد کار برای نقاشی بیشتر باشد، هنر زیباتری خلق میشود.

مرحله سوم: نقاشی بر روی مس و ساییدن صنایع دستی مس و پرداز

پس از اینکه به وسیله رنگ های مختلف طرح های مورد استفاده رنگ آمیزی گردید نوبت به ساییدن و براق نمودن ظروف است. این مورد معمولا به وسیله دستگاه صورت میگیرد تا رنگ در تمام بخش های این هنر ایرانی یکسان پخش گردد.

مرحله چهارم: روکش کاری مس و پرداز

در مرحله آخر برای حفاظت از طرح مس و پرداز و مقاومت در برابر ضربه از روکش پلی استر به عنوان روکش استفاده می شود. این کار مانع از اکسید شدن مس و تغییر رنگ آن و همچنین افزایش مقاومت محصول نهایی میشود.

طرح های مورد استفاده در مس و پرداز:

در انواع طرح های مس و پرداز از نقش های سنتی استفاده می شود. در این صنایع دستی می توان از طرح اسلیمی، ختایی، گل و مرغ و ابنیه استفاده نمود. برای نقش بستن بهتر طرح ها بر روی مس، می بایست در گام اول ظروف مسی را پرداخت کرد.

میناکاری روی مس - گلدان زیبایی مس و پرداز

مس و پرداز اصفهان

در مورد شهر پیدایش این هنر تاریخچه دقیقی در دست نمی باشد اما هم اکنون این صنایع دستی در استان اصفهان پر رونق می باشد. شاید افراد با نام مس و پرداز زیاد آشنا نباشند اما هنر میناکاری بر روی مس هم اکنون از دید عموم شناخته شده می باشد. همانگونه که در جریان هستید، میناکاری از جمله صنایع دستی زیبا و چند هزار ساله ایرانیان می باشد. انجام هنر میناکاری بر روی ظروف مسی به دلیل زیبایی و ترکیب رنگ جذاب آن، بسیار مورد توجه قرار گرفته است. این ظروف برای تزئین منزل و همچنین محیط کار استفاده می شوند. لذا می توان به عنوان هدیه تبلیغاتی از آن استفاده نمود.

چند نکته در مورد میناکاری روی مس

مس فلزی است که قابلیت تغییر شکل بالایی دارد. در همین راستا چنانچه دارای ضخامت بالایی نباشد ممکن است در هنگام برخورد با سایر اجسام سفت دچار تو رفتگی و آسیب شود. لذا اولین نکته در انتخاب مس و پرداز خوب به عنوان هدیه تبلیغاتی، دقت به ضخامت مس می باشد.

مس در مقابل رطوبت و آب نمی تواند از خود مقاومت نشان دهد و به سرعت تغییر رنگ می دهد (اکسید میشود). بنابراین لازم است تا برای مراقبت از صنایع دستی هایی از جنس مس بر روی آن از آستر و یا روکش استفاده نمود تا مقاومت آن افزایش یابد. معمولا جنس روکش مس و پرداز از نوع پلی استر می باشد.

طرح های مس و پرداز نمی تواند در مقابل گرمای زیاد از خود مقاومت به خرج دهد به همین دلیل برای امور پخت و پز گزینه مناسبی نیستند. از این صنایع دستی و یا هدیه تبلیغاتی در ظروف پذیرایی همچون آجیل خوری، شیرینی خوری و … همچنین در وسایل تزئینی مانند گوشواره و گردنبند می توان استفاده نمود.

مس و پرداز هنر میناکاری روی مس

قیمت مس و پرداز

برای خرید مس و پرداز و آگاهی از عوامل مختلفی که در قیمت این صنایع دستی دخیل می باشند نکات زیر میتواند راهنمای خوبی باشد:

  • در گام اول اندازه ظروف مس و پرداز بر روی قیمت تاثیر گذار است. هر اندازه ظرف شما بزرگتر باشد، از مس بیشتری استفاده شده است و به همان مراتب قیمت آن بیشتر خواهد بود.
  • ضخامت مس مورد استفاده در هر صنایع دستی بر پایه مس عامل مهم دیگری در تعیین قیمت آن صنایع دستی است. هر اندازه ضخامت مس بیشتر باشد، مرغوبیت آن نیز بیشتر خواهد بود.
  • کیفیت رنگ و طرح عامل دیگری است که در قیمت گذاری اثر دارند. هر اندازه از طرح های پیچیده تر و یا رنگ بیشتر استفاده شود، قیمت این هدیه تبلیغاتی و صنایع دستی بیشتر خواهد بود. در نظر داشته باشید که در ظروف صنایع دستی طرح های ریز عموما قیمت بیشتری دارند
  • عامل مهم دیگر اعتبار و کیفیت برند می باشد. بعضی از برند ها با توجه به قدمت و کیفیتی که ارائه می دهند دارای قیمت بیشتری هستند.

مس و پرداز به عنوان هدیه تبلیغاتی:

امروزه به مناسبت های مختلف همچون اعیاد و سالگردهای ملی و مذهبی در ادارات دولتی و خصوصی هدایایی به عنوان یادبود ارائه می شود. این هدایای تبلیغاتی می تواند نمادی از تمدن و فرهنگ اصیل ایرانی باشد. با توجه به اینکه هدیه تبلیغاتی که به اصل و ریشه ارزش های اجتماعی انسان اشاره نماید، بسیار با ارزش خواهد بود لذا اکثر سازمان ها از هنر دست استادکاران این مرز و بوم استفاده می نمایند. در این بین، صنایع دستی مس و پرداز به دلیل محبوبیت و زیبایی، می تواند گزینه مناسبی برای هدیه تبلیغاتی باشد.

صنایع دستی مس و پرداز - آجیل خوری و شکلات خوری مس و پرداز

صنایع دستی مسی :

کار مس از جمله صنایعی می باشد که در هر محیط از سنتی تا مدرن کاربرد دارد. با توجه به زیبایی چشم نواز آن زمانی که با هنر میناکاری تلفیق می گردد می تواند یک اثر هنری زیبا خلق نماید. برای آنکه بتوان مس را مقاوم تر نمود در فلز اصلی یکسری تغییرات ایجاد می نمایند. این کار شامل حرارت دادن بالای مس و قالب گیری مجدد آنها می باشد. یکی از طرح هایی که بر روی ظروف مسی ایجاد می نمایند، نقطه پردازی است. از نقطه پردازی در طرح های گل و بوته استفاده می شود اما اگر قصد دارید تا هدیه تبلیغاتی و با طرحی از چهره داشته باشید استفاده از این روش توصیه نمی شود.

چسباندن سنگ های فیروزه بر روی ظروف مس هنر دیگری از صنایع دستی ایرانی را رقم میزند که میتوانید محصولات این دسته را در برگه فیروزه کوبی ببینید. همچنین تلفیق هنر خاتم کاری بر روی ظروف مسی نیز هنر دیگری از شاخه صنایع دستی ایرانی است که این دسته از محصولات را در سایت اریسا در برگه مس و خاتم میتوانید مشاهده فرمایید.

خرید مس و پرداز:

صنایع دستی مس و پرداز هنر بازی رنگ و نقاشی بر روی مس می باشد. مجموعه رنگ های طرح های مس و پرداز در طیف آبی لاجوردی تا سبز موجود می باشد که در تلفیق با رنگ سرخ مس می تواند زیبایی دو چندانی را ارائه دهد. از آنجا که میناکاری نیاز به محیط خشک دارد لذا می بایست تا این صنایع دستی و یا هدیه تبلیغاتی را در محیط های گرم و خشک نگهداری نمود. البته باید در نظر داشت که گرما و حرارت زیاد نیز منجر به آسیب به این هنر می شود.

به عنوان نکته آخر باید دقت نمود تا این صنایع دستی و هدیه تبلیغاتی از مراکز معتبر خریداری گردد تا کیفیت آنها تضمین شده باشد. همچنین جهت حفظ و نگهداری از آنها باید دقت نمود برای مثال بهتر است ظروف مس و پرداز با پارچه های زبر و مواد شیمیایی تمیز نشوند. استفاده از پارچه نمناک برای پاک کردن سطوح ظروف مس و پرداز توصیه می گردد.

ست گلدان و شکلات خوری مس و پرداز