میناکاری به عنوان یکی از بهترین هدایای تبلیغاتی

میناکاری چیست؟

میناکاری یکی از رسته های ارزشمند و قدیمی در صنایع دستی ایرانی است که با تلفیق ۴ عنصر آب، هوا، خاک و آتش در کنار تجربه و هنر استادکاران این عرصه شکل می گیرد. این هنر ایرانی بر روی ظروف مختلفی مثل سفال، چوب و فلزات مثل مس، طلا و نقره انجام می شود. در ظروف پایه فلز، با توجه به قیمت مناسب مس نسبت به طلا و نقره، میناکاری بر روی مس رواج خیلی بیشتری دارد. البته میناکاری های خاص و درجه یک که بر روی طلا انجام شده است را می توان در بازار مشاهده نمود.

میناکاری به عنوان هدیه تبلیغاتی:

سالانه میلیون ها دلار ارز بابت خرید هدایای تبلیغاتی خارجی از کشور خارج میشود که با یک جایگزین بهتر داخلی میتوان جلوی این خروج ارز را گرفت. خوشبختانه در سالهای اخیر شرکتها و سازمان ها بیش از پیش به کالاهای ایرانی به عنوان هدایای سازمانی و تبلیغاتی خود اهمیت میدهند. یکی از بهترین گزینه های داخلی برای هدایای تبلیغاتی، صنایع دستی است. دلایل این انتخاب را در نوشته های بخش وبلاگ سایت مفصل آورده ایم.

یکی از انواع صنایع دستی که برای هدیه دادن بسیار مناسب هستند، ظروف میناکاری است. کمتر پیش میاید که کسی هنر میناکاری روی مس و میناکاری روی سفال را ببیند و جذب آن نشود. صنایع دستی میناکاری در خانه و محیط کار می تواند هم جنبه کاربردی داشته باشد هم تزئینی. رنگ‌های سحرانگیزی که در این هنر استفاده می‌شود، از آبی گرفته تا بنفش، سرخ، فیروزه‌ای، قهوه‌ای و ارغوانی هرجای خانه که باشد نظرها را به خود جلب میکند. ظروف میناکاری علاوه بر زیبایی خاص و منحصر بفرد نشان دهنده فرهنگ تمدن ایرانیان می باشد.

تاریخچه پیدایش هنر میناکاری:

اگر به مفهوم مینا سازی پرداخته شود می بایست میناکاری را به عنوان آسمان آبی در نظر گرفت ولیکن در فرهنگ لغت فارسی، مینا سازی به عمل آب نمودن مینا و نقاشی بر روی ظروف مسی، نقره و .. گویند. در میناکاری عموما از رنگ های آبی، لاجوردی و سبز استفاده می شود و به دلیل نزدیک بودن این رنگ ها به رنگ آسمان، مفهوم این صنایع دستی را به آسمان آبی نسبت می دهند.

این صنایع دستی به طور دقیق مشخص نمی باشد که از چه کشوری ظهور نموده است ولیکن ایران و مصر در هنر میناکاری هر دو دارای قدمت ۵۰۰۰ ساله می باشند. جالب است که در نظر داشته باشید اولین مینا سازی که در ایران یافت شد به قرن هشتم پیش از میلاد مربوط می شود. دوران شکوفایی این صنایع دستی که امروزه به عنوان هدیه تبلیغاتی نیز رواج دار، به زمان صفویان مربوط می شود. دوران صفوی را باید مهد شکوفایی هنر ایرانیان دانست. البته در سایر دوران ها چون هخامنشی، سلجوقی، تیموری، ساسانی و قاجار نیز میناکاری بر روی مس و طلا مرسوم بوده است.  از استادان برجسته میناکاری ایران می توان به آقایان علی نقاش، باقر نقاش، میرزا بابا و محمد باقر اشاره نمود.

صنایع دستی میناکاری امروزه کاربرد بسیار دارد برای تهیه بشقاب، شمعدان، قاب عکس، ساعت، سرویس های پذیرایی، زیور آلات تزئینی همچون انگشتر و گوشواره و .. نام برد. هر یک از این موارد به عنوان هدیه تبلیغاتی می تواند بسیار خاص و با ابهت باشد.

در صنایع دستی میناکاری از چه رنگ هایی استفاده می شود؟

رنگ مورد استفاده در این صنایع دستی می تواند از نوع گیاهی و یا صنعتی باشد. طبیعتا در گذشته بیشتر از رنگ های گیاهی استفاده می گردید. اگر یک میناکاری اصیل را در نظر بگیرید، در واقع از رنگ مینا پور شده که ذوب شده اند، استفاده می شود. برای ایجاد رنگ های مختلف در مینا سازی از مخلوط نمک و اکسید فلزات متفاوت استفاده می شود. برای حلال در گذشته از صمغ درختان استفاده می گردید که امروزه از گلیسیرین برای این مورد استفاده می شود. هنر میناکاری نیاز به دقت و ظرافت بسیار دارد. ایجاد رنگ های مختلف و شدت پر رنگ بودن آنها به میزان حرارت بستگی دارد.

در این صنایع دستی برای ایجاد رنگ سبز از ترکیب سرب و مس، رنگ قرمز از ترکیب سدیم کربنات و براکس همچنین رنگ زرد از ترکیب آهن و اکسید کروم استفاده می شود.

مراحل ساخت و پرداخت ظروف میناکاری:

برای مینا سازی یک ظرف یا شی تزئینی، ابتدا باید آن را به صورت دقیق قالب بندی نمود. هدف از این مرحله شکل دادن دقیق ظرف به ظاهر مورد نظر است. می توان از گیره های فلزی برای خم نمودن زیرساخت این صنایع دستی استفاده کرد و یا از چکش و سمباده کمک گرفت. هر اندازه سطح زیر ساخت صاف تر باشد، مینا راحت تر به آن می چسبد.

در مرحله دوم میناکاری لازم است تا سطح ظرف را با لعاب روکش نمود. باید در نظر داشته باشید از آنجا که پودر لعاب به تنهایی نمی تواند مورد استفاده قرار گیرد، از یک غلیظ کننده طبیعی استفاده می نمایند. در همین راستا به دانه را میجوشانند و از لعاب آن برای غلیظ نمودن لعاب استفاده می کنند. لعاب را می توان به  وسیله اسپره بر روی سطح شی مد نظر اسپره نمود. همچنین این امکان وجود دارد که کل لعاب را به صورت یکجا بر روی ظرف ریخت تا اضافات آن ریخته و به صورت یک دست ظرف مد نظر لعابدار گردد.

پس از لعاب اندود نمودن ظروف لازم است تا آنها را در کوره قرار دارد تا به  مدت ۵ دقیقه لعاب پخته و خشک شود. در نهایت و پس از خشک شدن لعاب ظرف شما آماده رنگ شدن است. برای مینا سازی می بایست از رنگ های نسوز استفاده نمود به همین دلیل در رنگ این صنایع دستی از اکسید فلزات استفاده می شود.

نحوه شناسایی یک میناکاری مرغوب جهت هدیه تبلیغاتی:

همانگونه که قبلا عرض شد، از وسایل تزیینی میناکاری به دلیل چشم نواز بودن جهت هدیه تبلیغاتی استفاده می شود. در زیر ویژگی های انتخاب این صنایع دستی که دارای کیفیت بالا باشد، ذکر شده است:

  • جنس ظرف: برای هدیه تبلیغاتی معمولا از ظروف میناکاری مسی استفاده می شود. این ظروف باید دارای سطح یکسان باشند و برآمدگی و تو رفتگی نداشته باشند. هر اندازه قلم گیری و رنگ آمیزی ظریف تر باشد، ارزش آم صنایع دستی بیشتر است. البته برای ظرف های مسی باید در نظر داشته باشید که از لحاظ وزنی هر اندازه میزان وزن ظرف بالا باشد، به دلیل استفاده از میزان مس بیشتر دارای قیمت بیشتری نیز خواهد بود.
  • رنگ آمیزی: برای تهیه هدیه تبلیغاتی باید در نظر داشته باشید که هر اندازه شی میناکاری شده دارای نقش های ریزتری باشد، برای رنگ آمیزی نیاز به دقت بیشتری دارد. طرح های ریز دارای جلوه زیباتری نیز می باشند و به همین  دلیل از لحاظ قیمتی نیز هزینه آنها بیشتر است. نقش های اسلیمی، ختایی و به صورت کلی نقش های سنتی در این صنایع دستی نسبت به سایر انواع آن دارای ارزش مالی بیشتری هستند.
  • شناسنامه و نوع استادکار: جالب است در نظر داشته باشید که ظروف میناکاری هر کدام دارای شناسنامه ای می باشند. شناسنامه این صنایع دستی در مورد نوع استادکار، استان، تاریخ ساخت و ضمانت آن توضیحاتی ارائه می شود.
  • ترک: اگر بر روی لعاب یک ظرف میناکاری ترک و یا شکستگی مشاهده نمودید، به این معنا می باشد در زمان لعاب اندود کردن ظرف، زمان بسیاری در کوره باقی مانده است. این ظروف دارای طول عمر کمتری می باشند.

 

  • ضخامت رنگ: صنایع دستی میناکاری شده می باشد دارای نقش یکسان باشند. اگر ضخامت در بعضی قسمت ها بیشتر بوده و در بعضی قسمت ها کمتر باشد، منجر می شود که دچار رنگ پریدگی شوند.
  • دقت نمایید که لبه های شی میناکاری شده می بایست صاف باشد و از رنگ برای لبه ها استفاده نشود. همچنین باید در نظر داشته باید که حباب، سوراخ و زبری در بخش های سطح اتکای ظرف منجر می شود تا شی در معرض افتادن قرار گیرد.

روش های نگهداری از صنایع دستی میناکاری شده:

با توجه به هزینه و زمانی که برای صنایع دستی میناکاری صرف می شود، لازم است تا در خصوص مراقبت و نگهداری از این هنر اطلاع داشته باشید.

آنچه مسلم است، این مهم می باشد که کشیدن مواد نوک تیز و یا برخورد ظروف میناکاری با سطوح سخت منجر به خراش آنها می شود. این صنایع دستی دارای لعاب شفاف می باشند لذا در مقابل رطوبت و آب می توانند از خود مقاومت بالایی نشان دهند ولیکن نباید آنها را با سیم ظرفشویی و یا مواد سخت تمیز کرد. باید در نظر داشت هر اندازه که این ظروف در مقابل رطوبت مقاوم می باشند ولیکن در برابر گرما و حرارت حساس می باشند. از قرار دادن این ظروف در برابر حرارت مستقیم و یا نور خورشید داغ می بایست اجتناب نمود.

اسید ها منجر به تغییر رنگ ظروف میناکاری می شوند. لذا استفاده از مواد شوینده قوی و یا مجاورت با محیط های اسیدی منجر به از بین رفتن رنگ و یا خرابی ظروف می شود.

سخن آخر:

هنر میناکاری یکی از قدیمی ترین هنر های ایرانیان می باشد. از این هنر برای ساخت هدیه تبلیغاتی و تندیس های مختلف استفاده می شود. قیمت این صنایع دستی به میزان وزن ظرف و نوع رنگ بندی و طرح بستگی دارد. با توجه به اینکه رنگ فیروزه ای و لاجوردی در این هنر بسیار استفاده می شود از این هنر به عنوان آسمان کبود نیز یاد می شود. برای تهیه هدیه تبلیغاتی باید دقت نمود که از رنگ هایی در ساخت هدایا استفاده شود که دارای ماندگاری بالایی باشد. حتما تمام تندیس های میناکاری دارای شناسنامه می باشند لذا اگر مایلید تا اصالت این صنایع دستی را بررسی کنید حتما از این بخش استفاده نمایید.

این هنر بیشتر در استان های اصفهان و شیراز رواج دارد اما امکان سفارش آنلاین از سراسر کشور برای این صنایع دستی به عنوان هدیه تبلیغاتی وجود دارد.

برای آشنایی با این هنر ایرانی پیشنهاد میکنیم حتما نوشته  “هنر میناکاری، هنر عشق و آتش” را بخوانید.